Kaalust alla

RSS
Viimased Parimad Populaarsemad
Vali kategooria:
Kuidas vältida treenimisel vigastusi?

11.01.2016 | Martin V

Kuidas vältida treenimisel vigastusi?

Täna anname mõned soovitused, kuidas arendada liigeste liikuvust ehk mobiilsust, mis on vajalik, muude treeningute käigus tekkivate vigastuste ohu miinimumini viimiseks. Samuti saab nende harjutustega vabaks rühivigadest, kui neid esineb. Soovitame konsulteerida lisaks füsioterapeudiga, et teha rühianalüüs ning seejärel valida täpselt sobivad harjutused.

 

Anname järgnevalt mõned harjutused igale liigesele:

Hüppeliigesed

-        Lähteasend on iste, jalad ees. Siruta pöiad ja varbad, roteeri pöiad välja (keerad varbad suunaga välja) ning tõmba jälle pöiad enda poole ning roteeri jalad otseks tagasi. Soorita harjutust 15-20korda ning sama ka teistpidi

 

Puusad

-        Seisa küljeti seinaga ning toeta üks käsi vastu seina. Tõsta põlv, keera jalg välja ning lase jalg alla ja lähteasendisse tagasi. Soorita harjutust jällegi 15-20 kordust mõlemale jalale ja mõlemat pidi

Selg

-        Alustage harjutust seistes ja vaadates otse enda ette. Seejärel kalluta pead ette ning sujuvalt ette painutades aja selg kumeraks proovides kätega maad puudutada. Hoia kael ja õlavööde võimalikult pingevaba. Üles tõustes alusta liikumist kõige alumistest selgroolülidest ning järk-järgult tõuse jälle püsti. Harjutust soorita 10 korda

 

Õlad

-        Istu seljaga vastu seina. Tõsta küünarliigesest 90 kraadi kõverdatud käed õlgade kõrgusele ning seejärel rahulikus tempos liiguta käsi üles alla. Proovi hoida terve selg, õlad, käed ning randmed koguaeg vastu seina. Kui tunned et mõni nendest kohtadest ei ole vastu seina, vähenda liigutuse amplituudi. Soorita harjutust aeglases tempos 10-12 kordust

Kael

-        Keera pead vasakule ning paremale rahulikus tempos 10-15 korda, seejärel ette-taha jällegi 10-15 korda ning viimaseks kalluta pead vasakule-paremale, samuti 10-15 kordust

 

Need on kõige esimesed harjutused, mida teha, kui on probleeme liigeste liikuvusega. Soorita neid näiteks hommikuvõimlemisena kolm-neli korda nädalas. Harjutusi soovitame sooritada rahulikus tempos ning vabalt. Kui tunnete kuskil valu siis vähendage liigutuste amplituudi või tempot. Kui endiselt esineb valu siis tasub konsulteerida treeneri-füsioterapeudiga.

 

Kui need harjutused muutuvad lihtsaks ja mugavaks võiks nendest edasi liikuda raskemate harjutuste juurde või näiteks teha algust jooga treeningutega.

Rõhutame antud treeningute vajalikkust, sest olgu teie eesmärk noorena mis tahes, saades vanemaks, muutub üha olulisemaks just liigeste tervis ja hea rüht.

Toidulisandid

18.01.2016 | Martin V

Toidulisandid

Toidulisanditesse suhtutakse väga vastuoluliselt. Leidub inimesi, kes peavad toidulisandeid täiesti ebavajalikeks ja nende tarbimist suisa kahjulikuks. Teises äärmuses on inimesed, kes tunnevad toidulisandite vastu lausa fanaatilist huvi. Kuidas soovitame toidulisandite küsimusele läheneda meie?

 

Sõnas "toidulisand" peitub oluline sõnum, mida tasuks nende tarbimisel arvesse võtta. Toidulisand on toidule lisaks tarbitav vahend millega üritatakse organismile pakkuda juurde aineid, mida:

 

-        toitumisega ei suudeta piisavalt või halvemal juhul üldse omastada

-        millega soovitatakse mõjutada, võimendada või pidurdada mingite biokeemiliste protsesside kulgu organismis

-        millega üritatakse tõsta keha võimekust ja vastupidavust koormusele.

-        soodustada taastumist koormusest ja toetada kehakoostise soovitud muutust.

 

Kaks viimast punkti kehtivad spetsiifilisemalt juba treeningute puhul.

 

Toidulisandid ei peaks iseenesest olema ainult sportlastele tarvilik vara. Toidulisand võib olla oluline tegur:

 

-        meie individuaalsest iseärasusest tulenevate hormoontasakaalude soovitud suunas korrigeerimise puhul

-        üleüldiselt hormoonide tõstmise ja langetamise puhul

-        stressi alandamiseks

-        unekvaliteedi parandamiseks

-        energivarustuse genereerimiseks

 

Loetelus on vaid mõned võimalikud funktsioonid. Iga treeniv inimene peaks olema mingi tasemeni huvitatud ja teadlik toidulisanditest. Nipina anname kaasa soovituse, et otsiksite toidulisandeid pigem sportlastele toidulisandeid müüvatest kauplustest kui apteekidest. Reeglina on hind neis odavam ja tooted parema koostisega.

 

Urbanfitnessis oleme toidulisanditesse puutuvalt ise tugevad praktikud ning proovime end pidevalt täiendada uute teadmistega. Antud valdkond on väga kiiresti arenev. Arvestades et inimorganismi kohta saadakse pidevalt uusi teadmisi ei pruugi tänane teadmine paari aasta pärast enam olla see kõige õigem. Nii mõnedki asjad on siiski piisava kindlusega juba välja uuritud ja nende kasulik mõju inimestele kontrollitud. On lisandeid, mida peaksid tarbima pidevalt, kuid enamuste toidulisandite puhul lõikad enim kasu nende eesmärkidest lähtuvalt läbimõeldud kuuridena tarbimisest.

 

Lisandid, mida reeglina soovitame kasutada tervetel tasakaalus inimestel pidevalt on järgnevad:

-        Omega 3 rasvhapped. Kuna neid tarbime oma dieedis tavaliselt liiga vähe ning nende tasakaalutus omega 6 rasvahapete suhtes, mida              tarbime toiduga liialt palju, on suur terviseriski faktor. Lisandina on neid lihtne juurde võtta.

-        Magneesium. Magneesiumi tarbimine on seotud paljude teiste tähtsate protsesside kõrval meie kehas olevate lihaste lõdvestumisega.              Selles vastandub ta kaltsiumile, mis on oluline muu seas lihaste kokkutõmbemehhanismi toimimises. Samuti nagu omegate puhul                      kipume          me toidust tarbima liialt kaltsiumi ja liiga vähe magneesiumi. Hoidmaks neid omavahel paremas suhtes peaks inimene                  juurde tarbima                  magneesiumi. Sportlastel on magneesiumivajadus veelgi suurem.

Sellega igapäevaselt tarbitavate toidulisandite nimekiri meie arvates  piirdub. Loomulikult on teemale lõputult erinevaid lähenemisvõimalusi, kuid need on meie arvates peamised kontseptsioonid, mis vääriks tutvustamist.

 

Hooajaliselt tasuks talvel juurde tarbida kindlasti d-vitamiini, mille puudus võib kujuneda suureks probleemiks.

 

Tahtmata igal tähtsal lisandil pikemalt peatuda toidulisandite üldist kontseptsiooni tutvustavas artiklis, toome välja veel, et puhtalt üldtervistaval ja profülaktsilisel eesmärgil tasub juurde tarbida näiteks polüvitamiine, kuid eriti b-grupi vitamiine ja trüptofaani, tervist tugevdavaid ja toniseerivaid vahendeid nagu näiteks küüslaugukapslid, punase päevakübara ekstrakt, źen-źen jpt, energia generatsiooniks rohelise tee kapsleid, parema une kvaliteedi jaoks zma-d, melatoniini, gaba.

 

Nimekiri võiks jätkuda treeningu valdkonnas tähtsate taastumist soodustavate vahenditega nagu erinevad valgu ja aminohapete produktid, rasvapõletumist soodustavate kompleks- ja üksikutest komponentidest koosnevate toodetega, energiat ja jõudu andvate toodetega jne. Treenimise juures tuleb välja veel üks toidulisandite kasulik omadus. Kuna reeglina on mõeldud sellele, et inimesel oleks võimalik neid kergesti tarbida, on nendega lihtsam ajastada endale oluliste toitainete kättesaadavust. Tableti, kapsli, batooni või pulbri kujul on lihtne vahetult kas enne või pärast treeningut endale oluline kiiresti manustada, ilma, et selle valmistamise või serveerimise peale kuluks liialt aega. Mida kõrgemal tasemel ja nõudlikumalt treenite, seda olulisemaks see muutub.

 

Kõik need eelnimetatud lisandid sõltuvad teie konkreetsetest hetke eesmärkidest ja eluperioodist (ka treeningperioodist). Kõiki neid peaks tarbima kooskõlas läbimõeldud toitumisega. Hästi korraldatud ja mitmekülgne toitumine vähendab toidulisandite vajadust üleüldiselt, kuid ei asenda täielikult.

Üks asi veel. Ütlesime, et toidulisand ei asenda toitumist, kuid kui valikus on kas see, et toidukord jääb vahele või tarbida mõni toidulisandi alla kvalifitseeruv toode nagu näiteks 2 aastat järjest Maailma parimaks valitud Quest bar või miks mitte ka oma profiililt tervislikku toidukorda matkiv Purition whole food valgujook siis soovitame igal juhul hoida paar annust endal kotis kaasas. Mõlemad nimetatud kaubamärgid on Eesti turult leitavad. Su keha ja organism tänavad sind sellega, et püsivad stabiilselt ja viperusteta töös.

 

Toidulisandite maailma juurde kuulub vaieldamatult ka väga suur konkurents ning väga palju on turul liikvel ka ebakvaliteetset kaupa. Soovitame end kurssi viia toidulisanditega üldisemalt, kuid kindlasti lugeda ja võrrelda alati poes erinevate toodete koostisi etikettidelt ning õppida üleüldiselt neid etikette ka õigesti lugema. Nipina toome välja, et kui tootel ei ole täpselt kajastatud mingi aine sisaldust ja protsenti siis loetelu korral on ainete osakaal suuremast vähemaks toodud välja vasakult paremale. Koostame ka ise inimestele 10€, eest toidulisandite plaane, kuid kes meilt tellib toitumiskava ning avaldab ise huvi teema vastu üles, saab nõu toitumiskava hinna sees.

Hea treeningvarustuse tähtsus

28.12.2015 | Martin V

Hea treeningvarustuse tähtsus

Milline on hea spordivarustus? Kuidas seda valida?

 

 

Sportlasele on õige varustus sama tähtis kui ehitajale tööriist. Näpuga kruve kinni ei keera ja ilma õige varustuseta sporti teha ei ole võimalik. Lisaks faktile, et paljajalu näiteks korvpalli mängimine või väljas jooksmine ei lõppe hästi, on varustusega seotud veel teisigi kasutegureid ja soovitusi.

 

Alustades Urban Health & Fitnessi meeskonnaga oma tegevust 2012. aastal teadsime kohe, et soovime koostööd teha Nikega, kes on maailma suurim ja edukaim sporditarvete pakkuja. See on meil tänaseni õnnestunud ja oleme selle üle rõõmsad. Miks pidasime seda oluliseks? Kuna tegemist on spordivaldkonnas parima varustuse tarnijaga ning pidev innovatsioon nende poolt, mis materialiseerub sinu treeningute tõusnud kvaliteediga on tagatud. Teemakohast lugemist siin.

 

Kui välja jätta Paljajalu ja üldse üleni alasti treenimine versus see kuidas seda peaks tegema, siis mis vahet on erinevatel toodetel? Mida silmas pidada spordivarustust soetades?

 

Jalanõud

Tihti arvatakse, et ühest paarist spordijalatsitest piisab. Tegelikkuses tehakse eri aladele erinevaid jalatseid mitte ainult kujunduse pärast, vaid erinevate praktiliste väärtuste pärast, mida ühe või teise alaga tegelemiseks vaja läheb. Kui kergejõustiku näiteks naelikud ja jalgpallijalanõud on kergesti äratuntavad oma karakteristikute poolest, on pea igal alal omad iseärasused mis kajastuvad jalanõudes, mida nendega tegelemiseks kasutatakse. Erinevused tulevad välja jalanõude tallamustris, pehmenduses-vahetallas, kattematerjalides ja üleüldises jalanõu ehituses.

Jooksujalats, milles põhiliselt toimub vaid ühesuunaline liikumine erineb oma tallamustri poolest näiteks tennise ja korvpallijalatsist, kus lisaks edasi suunale esineb ka külgsuunalist ja diagonaalsuunalist liikumist. Õige tallamuster ja ka tallamaterjal on olulised, kuna aitavad vältida vigastusi, mis tekivad libisemisel või vastupidi, mis tulenevad liiga heast haakumisest.

Lisaks on tänapäeval kasutusel palju alustaldade tehnoloogiaid mis tagavad parema tallapainduvuse imiteerides paljajalu käimise mehhanisme. Kandes päevast päeva ebasobivaid jalanõusid, suruvad need meie varbad kokku ja aitavad kaasa ebakõlade tekkele meie jalgade juures. Probleemidest jalgadega aga algavad tihti peale paljud teised probleemid. Hea jalats on tarvilik mitte ainult spordi tegemise, vaid üleüldise tervise seisukohalt.

Vahetalla materjal ja/või õhkpadi mõjutavad seda, kui hea põrutuskindlus ja pehmendus jalanõul on. See on oluline hüppamisel, pidevat põrutavate tegevuste puhul nagu näiteks jooksmine.

Kuigi üldiselt on põrutuskindlus jalatsil hea omadus, siis on ka erijuhtumeid. Näiteks jõusaalis jalgu treenides peaks vältima õhkpatjadega tosse. Need vähendavad olulisel määral lihastunnetust ning keha ebatasakaalu korral õhkpadjad ja liigsete pehmendustega jalanõud, mis on teie jala järgi juba kuju võtnud, süvendavad probleemi.

Erinevad kattematerjalid sõltuvad samuti alale omastest tegevustest. Mõni ala nõuab tugevust, mõni omakorda kergust või nõtkust. Viimase aasta uus suund treeningjalatsite kategoorias on kootud materjalide kasutamine, mis tagab jala järgi kuju võtmise, kerguse, aga samas ka tugevuse.

Üleüldisest jalatsi ehitusest tulenevad erinevused kajastuvad nende kõrguses, toestuses, kujus ja mitmetes teistes pisidetailides. Lisaks kõigile eelnimetatud suurematele erinevustele on eri mudelite puhul ka väiksemad ja ka alasisesed erinevused. Nii on erinevad jooksujalatsi maastikul jooksmiseks, teel jooksmiseks, maratoni jooksmiseks või sprintimiseks. Peame ennast küllaltki asjatundlikeks jalatsiekspertideks. Kui antud lõik tekitas teis küsimusi siis nõustame kõiki oma kliente jalatsiteemadel hea meelega.


 

 

Riietus

Lisaks alapõhistele erinevustele tasub treenijal vaadata ka riideeseme materjali. Erinev materjal on sobilik erinvateks tegevusteks. Kuhu sobib paremini puuvillane, kuhu tehismaterjal? Materjaliteadus areneb suurel kiirusel. Lahendused, kus särk vahetab seljas värvi vastavalt pulsitsioonile, milles sa treenid ja võimalus oma särgi pealt vahetada muusikat mida sa kõrvklappides kuulad, ei ole enam ulmevaldkond, vaid lähiaastatel tavakasutajani jõudvad uuendused.

Oluline on kantava riietuse puhul ka pikkus ja liibuvus. Liibuvuse eelis on tuuletakistuse miinimumini viimine ning sellest on kasu enamustel spordialadel. See võimaldab võita nii energiakulus kui ka saavutatavad kiiruses- võimsuses, mis väljendub paremas tulemuses.

Kantava riideeseme pikkus on oluline lähtuvalt tehtava spordiala mehhaanikast. Kui näiteks lühikesed püksid on üle põlve siis on võimalik, et see takistab jala vaba liikumist. Samuti tasub silmas pidada riide staatilisust, osad harjutused nõuavad venivaid materjale, kuid vahel vastupidi lõikad kasu võrdlemisi jäigast materjalist.

 

Lisavarustus

Kaitsmed, kindad, sokid, spordipesu. See on valdkond, mille tähtsust tihti alahinnatakse. Vigastusest taastumise juures on oluline kaitsmete toetav funktsioon. See võimaldab ettevaatlikult taasalustada treenimist. Samas rõhutame, et kui vigastatud koht on piisavalt terve tasuks kaitsme kandmine lõpetada, et vigastatud koht kaitsmele liialt lootma ei jääks.

Muu varustus, nagu kaelused talvel jooksmiseks, fliisist tooted sooja hoidmiseks, vastupidi hästi hingavad materjalid palavuse puhul, vihma eest kaitsvad materjalid ja teibitud õmblused, kihiline riietumine ja spordipesust saadavad kasud on vaid mõned, milles võidad tänu heale varustusele.

 

Urbanfitnessi meeskonnaga hindame varustuses teaduse viimast sõna ja õhutame oma kliente alati tagant kasutama head varustust kuna teame, et sellest on kasu nii teie tervisel, tulemustel kui ka üleüldiselt spordiga tegelemise innustamist silmas pidades.

 

Meie kampaania on peagi läbi saamas. Jõuad veel meid teavitada oma kaalulangusest! Tule külasta meie kampaanialehte siin ja vaata, kuidas seda teha!

Leiti 14 vastet