Kuidas leida motivatsiooni treenimiseks?

07.12.2015 Martin V
Postitatud kategoorias: Kaalust alla

Kuidas leida motivatsiooni treenimiseks?

Motivatsioon on väga seksikas teema. Kuigi inimene on valdavalt laisk, tahab ta tihti, et homme oleks ilm soojem ja muru rohelisem kui täna. Kas motivatsioon võiks olla isiklike eesmärkide saavutamiseks midagi sarnast kui äris on innovatsioon? Kõik teavad, et see on hea. Seda on raske leida ja veel raskem hoida. Paljude jaoks on tegemist kuu varjatud poolega mille olemasolust ollakse teadlik, kuid mis sellele vaatamata jääb kaugeks ja kättesaamatuks.

 

Need valitud aga, kes on leidnud kestva motivatsiooni on tunnistajaks suurtele muutustele. Motiveeritud inimene suudab teha seda, mida motiveerimata inimene peab võimatuks. Tasub proovida! Paneme oma kogemuse põhjal kirja, mis aitab kaasa motivatsiooni tekkele ja kuidas seda hoida.

 

Võti motivatsiooni leidmise juurde peitub hetkes. Ta peitub positiivsetes momentides ja arusaamades, miks ma seda teen. Tulemuse seostamine saadava isikliku kasuga on isikliku motivatsiooni võti.

 

Kui harrastate mõnda spordiala, siis teate, et mõne selle sama ala tõeliselt haarava võistluse vaatamine tekitab jalamaid tahtmise spordivarustusse hüpata ja selle alaga tegelema hakata. Eriti kui võidab lemmikmeeskond, veel parem kui kodumaa. Kasutage selliseid momente, et end tugeva motivatsioonilaenguga sütitada. Kasvõi tänavu Eesti jaoks lõppenud korvpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniir oli heaks näiteks, kuidas paljud inimesed kogevad võimsaid emotsionaalseid laenguid, mida spordil meile kõigile pakkuda on.

 

Kasutage motivatsiooniallikana oma õnnestumisi ja edukogemusi. Kui teil on hästi läinud siis on väga tõenäoline, et tunnetate - siit võiks ju veel edasi minna ja areneda. Tajuge ära need hetked  ja sel ajal pidage plaani. Pange oma eesmärgid paika ja sisestage endale, et hakkate järjepidevalt nende täitmise nimel tööle.

 

Sisemise motivatsiooni ehk püsiva tahtmiseni, millest puudub laineline üles-alla võnkumine, jõuab ainult läbi mõistmise. Aru saamise, miks ma seda teen ja kuidas ma seda teen. Kui peas on nendele küsimustele vastused olemas ei lase positiivsed tulemused end kaua oodata.

 

Ärge unustage juba sissejuhatavas artiklis mainitut. Motivatsiooni on igal inimesel! Muidu ei tõuseks me hommikul voodist sooja teki alt ülessegi. Ülejäänu on paljuski oma argipäevade eduka planeerimise ja oma tegevuse taga kasuteguri nägemise kombinatsioon.
 

Motivatsioon on aga kõigest üks mündi pool, vaid poolosa eduks vajalikest tingimustest. Teine pool on võime ja teadmised. Lisaks jaotuvad need mõlemad veel omakorda kolme eri kategooriasse. Produtseerimaks muutust ja soovitud tulemusi võtke arvesse neid kuut tegurit:

1)   isiklik motivatsioon

2)   Isiklik võimekus

3)   sotsiaaline motivatsioon

4)   sotsiaalne võimekus

5)   struktuurne motivatsioon

6)   struktuurne võimekus

 

Kõik algab tõesti teist enestest, aga paljude inimeste jaoks see lõppeb ka ainult isikliku motiveerimisega. Ärge unustage motivatsiooni otsimisele lisaks ka oma teadmisi arendada. Seda oleme Urbanfitnessi tiimiga algusest peale propageerinud. Anname oma parimad teadmised teile edasi ja soovitame iseseisvalt teemade kohta lisa lugeda. Saame soovitada pädevat kirjandust enamuste meie klientidele huvipakkuvate teemade kohta. Tunnustatud ekspertide kirjutatud raamatud on lihtne ja väga produktiivne meetod, mida teadmiste arendamiseks kasutada.


Teame, et kliendid hindavad ja jäävad meiega siis, kui nad tunnevad, et oleme osa nende pingutusest. Siinkohal tuleb mängu sotsiaalne võimekus ja motivatsioon. Suurendate oluliselt oma õnnestumise tõenäosust, kui kaasate oma tegevusse oma sotsiaalse võrgustiku. Treeneri, partneri, lapsed/vanemad või mõne sõbra. Meie toitumiskavadega käib kaasas tugiisiku programm. See on keegi kes on sinust enne juba alustanud tervislikku toitumist. See tagab sotsiaalse motivatsiooni ja annab meie klientidele õlg-õla kõrval tunde. Tõsta lisaks ka oma sotsiaalse võrgustiku võimekust.

 

"Miks sa ennast näljutad",  "Mis sellest treenimisest sulle kasu on?"

Need on kõigest mõned näited lausetest, mida võid kuulda oma pereliikmete- tuttavate suust. Rääkige neile oma eesmärkidest, andke lisateadmisi ja tõstke nende teadlikkust. Inimene ei mõista seda, millest ta aru ei saa. Aita neid ja saad kahtlejate asemel toetajad ja miks mitte kaaslased nii toitumises kui treeningus. Meie tootevalikust leiab näiteks ka toitumiskavad paaridele ning perekondadele, mis toetavad sotsiaalse rolli tähtsust meie edu saavutamise juures. On väidetud, et kui inimene alustab tervisliku toitumise teed, aga tema partner mitte, siis on 50% suurem võimalus läbi kukkuda.
 

Lisaks neile kahele- isiklikule ja sotsiaalsele- tegelege ka struktuurse pagasiga. Nii treening- kui ka toitumiskava tarbeks täidetaval ankeedil küsime teie argipäeva kohta. Millal ärkate, milline on teie päevagraafik, mis kell uinute jpm. Kõik on mõeldud selleks, et suurendada õnnestumise tõenäosust läbi struktuurse võimekuse parandamise. Võtame aluseks teie taustsüsteemi ja kooskõlastame selle uue tegevusega, milleks võib-olla nii treeningkava või tervislik toitumine. Struktuurse motivatsiooni võtmes soovitame kujundada oma elu nii, et see toetaks te püüdlusi ja oleks abiks, mitte ei seaks takistusi parema tervise, füüsilise vormi ja heaolu saavutamisele. Abivahendid selleks võivad olla näiteks oma telefonikalendrisse meeldetuletuste lisamine söögiaegadel, miks mitte endale preemiate lubamine kui olete endale antud lubadusi pidanud.

Võttes arvesse kõiki neid kuute suurendate olulisel määral oma edu tõenäosust.

Lisame järgnevalt veel mõned nipid ja nõuanded, mis seostuvad motivatsiooni ja muutuste juhtimisega.

 

•    Looge endale täpsed ajalised nõudmised. Konkreetsus on oluline. Treeningute puhul tuleb kasuks kui planeerite täpselt päeva ja kellaaja pealt oma treeningud nädalakalendrisse sisse, mitte ei mõtle lihtsalt, et küll ma need 3-4 korda nädalas kätte saan. Toitumise poole pealt on oluline mõelda välja täpne rutiin lähtuvalt oma päevaplaanist, mis aegadel ja kuidas tervislikult süüa.

•    Kasutage treeningpäevikut. Nii võistlete pidevalt iseenda parimate tulemuste vastu. Soov areneda saab ilmsiks.

•    Keskenduge sellele mida teete. Vältige mõttekäiku: "ma ei tohi magusat süüa, sest siis ma käitun oma eesmärgile vastupidiselt." Keskenduge eesmärgile ja positiivsetele vahenditele, mida selle saavutamiseks on vaja. Liigne takistustele keskendumine muudab neile vastupanemise raskemaks "keelatud vili on kõige magusam". Kui olete hädas oma sõltuvustega loo ka nende ümber rutiin. Näiteks kui mul on suur magusavajadus siis haaran selle asemel hoopis ühe puuvilja või kui üritan vältida sotsiaalset alkoholi tarbimist siis võtan seltskonda jõudes alati klaasi vett või tulen autoga.

•    Esimese 60 päeva jooksul on oluline mitte võtta liiga suurt muutumise koormust korraga. Sellepärast soovitamegi paljudel inimestel, kes üle pika aja soovivad terveid eluviise järgima hakata alustada toitumisega 1-3 kuud enne, kui juurde panna treeningkava. Liiga paljude muutustega võib olla korraga keeruline kohaneda. Iga muutus nõuab jõudu.

•    Võtke aega vähemalt 2 korda nädalas selleks, et taassõnastada endale oma eesmärki ja põhjuseid, miks mingit muutust üritate läbi viia. Nii kinnistub see aina sügavamale.

•    Tehke oma muutuse mõõtmine konkreetseks. Looge sobiv vorm kuidas kontrollida, kui hästi te oma eesmärki täidate.

•    Iga kord kui söön nii nagu kavas ette nähtud panen Urbanfitnessi poolt kavaga kaasa saadud blanketile või vihikusse/märkmikusse "+" tähise, kui olen kavast kõrvale kaldunud siis "-". Sean eesmärgi, et vähemalt 90% minu toidukordadest oleksid tähisega "+". Samad meetodid saab üle kanda paljudesse teistesse eluvaldkondadesse. 

 

Kallid lugejad, loodame, et antud artikkel lisas teile õhinat ja pani teid motivatsiooni ja muutuste juhtimise teemale mõtlema. Kui antud teema tekitas küsimusi või jagamise vajadust ootan meeleldi teie kirju mihkel@urbanfitness.ee

 

Tule tšeki ka meie kampaanialehte siit! >>

Järgmine postitus

Kommentaarid



Sul on võimalus sisestada esimene kommentaar!