Toidulisandid

18.01.2016 Martin V
Postitatud kategoorias: Kaalust alla

Toidulisandid

Toidulisanditesse suhtutakse väga vastuoluliselt. Leidub inimesi, kes peavad toidulisandeid täiesti ebavajalikeks ja nende tarbimist suisa kahjulikuks. Teises äärmuses on inimesed, kes tunnevad toidulisandite vastu lausa fanaatilist huvi. Kuidas soovitame toidulisandite küsimusele läheneda meie?

 

Sõnas "toidulisand" peitub oluline sõnum, mida tasuks nende tarbimisel arvesse võtta. Toidulisand on toidule lisaks tarbitav vahend millega üritatakse organismile pakkuda juurde aineid, mida:

 

-        toitumisega ei suudeta piisavalt või halvemal juhul üldse omastada

-        millega soovitatakse mõjutada, võimendada või pidurdada mingite biokeemiliste protsesside kulgu organismis

-        millega üritatakse tõsta keha võimekust ja vastupidavust koormusele.

-        soodustada taastumist koormusest ja toetada kehakoostise soovitud muutust.

 

Kaks viimast punkti kehtivad spetsiifilisemalt juba treeningute puhul.

 

Toidulisandid ei peaks iseenesest olema ainult sportlastele tarvilik vara. Toidulisand võib olla oluline tegur:

 

-        meie individuaalsest iseärasusest tulenevate hormoontasakaalude soovitud suunas korrigeerimise puhul

-        üleüldiselt hormoonide tõstmise ja langetamise puhul

-        stressi alandamiseks

-        unekvaliteedi parandamiseks

-        energivarustuse genereerimiseks

 

Loetelus on vaid mõned võimalikud funktsioonid. Iga treeniv inimene peaks olema mingi tasemeni huvitatud ja teadlik toidulisanditest. Nipina anname kaasa soovituse, et otsiksite toidulisandeid pigem sportlastele toidulisandeid müüvatest kauplustest kui apteekidest. Reeglina on hind neis odavam ja tooted parema koostisega.

 

Urbanfitnessis oleme toidulisanditesse puutuvalt ise tugevad praktikud ning proovime end pidevalt täiendada uute teadmistega. Antud valdkond on väga kiiresti arenev. Arvestades et inimorganismi kohta saadakse pidevalt uusi teadmisi ei pruugi tänane teadmine paari aasta pärast enam olla see kõige õigem. Nii mõnedki asjad on siiski piisava kindlusega juba välja uuritud ja nende kasulik mõju inimestele kontrollitud. On lisandeid, mida peaksid tarbima pidevalt, kuid enamuste toidulisandite puhul lõikad enim kasu nende eesmärkidest lähtuvalt läbimõeldud kuuridena tarbimisest.

 

Lisandid, mida reeglina soovitame kasutada tervetel tasakaalus inimestel pidevalt on järgnevad:

-        Omega 3 rasvhapped. Kuna neid tarbime oma dieedis tavaliselt liiga vähe ning nende tasakaalutus omega 6 rasvahapete suhtes, mida              tarbime toiduga liialt palju, on suur terviseriski faktor. Lisandina on neid lihtne juurde võtta.

-        Magneesium. Magneesiumi tarbimine on seotud paljude teiste tähtsate protsesside kõrval meie kehas olevate lihaste lõdvestumisega.              Selles vastandub ta kaltsiumile, mis on oluline muu seas lihaste kokkutõmbemehhanismi toimimises. Samuti nagu omegate puhul                      kipume          me toidust tarbima liialt kaltsiumi ja liiga vähe magneesiumi. Hoidmaks neid omavahel paremas suhtes peaks inimene                  juurde tarbima                  magneesiumi. Sportlastel on magneesiumivajadus veelgi suurem.

Sellega igapäevaselt tarbitavate toidulisandite nimekiri meie arvates  piirdub. Loomulikult on teemale lõputult erinevaid lähenemisvõimalusi, kuid need on meie arvates peamised kontseptsioonid, mis vääriks tutvustamist.

 

Hooajaliselt tasuks talvel juurde tarbida kindlasti d-vitamiini, mille puudus võib kujuneda suureks probleemiks.

 

Tahtmata igal tähtsal lisandil pikemalt peatuda toidulisandite üldist kontseptsiooni tutvustavas artiklis, toome välja veel, et puhtalt üldtervistaval ja profülaktsilisel eesmärgil tasub juurde tarbida näiteks polüvitamiine, kuid eriti b-grupi vitamiine ja trüptofaani, tervist tugevdavaid ja toniseerivaid vahendeid nagu näiteks küüslaugukapslid, punase päevakübara ekstrakt, źen-źen jpt, energia generatsiooniks rohelise tee kapsleid, parema une kvaliteedi jaoks zma-d, melatoniini, gaba.

 

Nimekiri võiks jätkuda treeningu valdkonnas tähtsate taastumist soodustavate vahenditega nagu erinevad valgu ja aminohapete produktid, rasvapõletumist soodustavate kompleks- ja üksikutest komponentidest koosnevate toodetega, energiat ja jõudu andvate toodetega jne. Treenimise juures tuleb välja veel üks toidulisandite kasulik omadus. Kuna reeglina on mõeldud sellele, et inimesel oleks võimalik neid kergesti tarbida, on nendega lihtsam ajastada endale oluliste toitainete kättesaadavust. Tableti, kapsli, batooni või pulbri kujul on lihtne vahetult kas enne või pärast treeningut endale oluline kiiresti manustada, ilma, et selle valmistamise või serveerimise peale kuluks liialt aega. Mida kõrgemal tasemel ja nõudlikumalt treenite, seda olulisemaks see muutub.

 

Kõik need eelnimetatud lisandid sõltuvad teie konkreetsetest hetke eesmärkidest ja eluperioodist (ka treeningperioodist). Kõiki neid peaks tarbima kooskõlas läbimõeldud toitumisega. Hästi korraldatud ja mitmekülgne toitumine vähendab toidulisandite vajadust üleüldiselt, kuid ei asenda täielikult.

Üks asi veel. Ütlesime, et toidulisand ei asenda toitumist, kuid kui valikus on kas see, et toidukord jääb vahele või tarbida mõni toidulisandi alla kvalifitseeruv toode nagu näiteks 2 aastat järjest Maailma parimaks valitud Quest bar või miks mitte ka oma profiililt tervislikku toidukorda matkiv Purition whole food valgujook siis soovitame igal juhul hoida paar annust endal kotis kaasas. Mõlemad nimetatud kaubamärgid on Eesti turult leitavad. Su keha ja organism tänavad sind sellega, et püsivad stabiilselt ja viperusteta töös.

 

Toidulisandite maailma juurde kuulub vaieldamatult ka väga suur konkurents ning väga palju on turul liikvel ka ebakvaliteetset kaupa. Soovitame end kurssi viia toidulisanditega üldisemalt, kuid kindlasti lugeda ja võrrelda alati poes erinevate toodete koostisi etikettidelt ning õppida üleüldiselt neid etikette ka õigesti lugema. Nipina toome välja, et kui tootel ei ole täpselt kajastatud mingi aine sisaldust ja protsenti siis loetelu korral on ainete osakaal suuremast vähemaks toodud välja vasakult paremale. Koostame ka ise inimestele 10€, eest toidulisandite plaane, kuid kes meilt tellib toitumiskava ning avaldab ise huvi teema vastu üles, saab nõu toitumiskava hinna sees.

Järgmine postitus

Kommentaarid



Sul on võimalus sisestada esimene kommentaar!