Treeningust taastumine

30.11.2015 Martin V
Postitatud kategoorias: Kaalust alla

Treeningust taastumine

Jätkame tervise lainel ning täna räägime taastumisest. Olgu ka öeldud, et postituse lõpust leiate meie järjekordse nädala auhinnamängu! 

 

Tugevamaks, kiiremaks ja vastupidavamaks saamine ei koosne ainult treeningust. Tasakaalupunkti säilitamiseks on oluline aru saada treeningu vastandi taastumise olulisusest. Kui on pingutus, siis peab sellele alati järgnema lõdvestus. Lühiajaliselt võib ühe äärmusega üle pingutada, aga kui tasakaal on pika aja vältel paigast, siis lõppeb see alati halvasti. Teoorias teavad enamik inimesi, et tähtis osa arengust on taastumine ja puhkamine. Praktikas on aga liiga tihti näha, et inimesed kes trennipisikuga nakatuvad ei pööra enam piisavalt tähelepanu taastumise protsessile. Pakume välja mõned aspektid, millele tähelepanu pöörata taastumise juures.

 

       -Kasuta periodiseeringut. Planeerige oma treeningkavasse sisse kergema koormusega nädalad taastavateks treeninguteks. Taastavatel treeningutel peaksite vähendama oma tavapärast koormust 10-20% võrra ja seda sõltuvalt treeningkavast ja eesmärgist. Arendades oma füüsist koos meiega, võid olla kindel, et ületreeningu vältimiseks kasutame just seda võtet. 

       -Planeeri treeningute vahele piisavalt aega, et keha jõuaks treeningust taastuda. On küllalt tavaline, et treenijad peavad oma treeningut seda paremaks, mida rohkem nende lihased järgmisel päeval tunda annavad. See pole aga tegelikkuses õige lähenemine. Tüüpilised treeningust tulenevad lihasvalu kirjeldajad on: lihaste tundlikus, kangus, vähenenud liigeste liikuvus, samuti lihaste painduvus ja vähenenud jõud. Nende märkide eiramine ja liialt vara treeningsaali naasmine tõstab oluliselt teie võimalusi end vigastada ja lõpetada füsioterapeudi kabinetis. Jälgige, et sama lihasgrupi treeningute vahele jääks minimaalselt 24-72 tundi sõltuvalt treeningu intensiivsusest. Kui õppite tunnetama, et lihas on eelnevast treeningust taastunud, tagate suurema arengupotentsiaali. Mida paremasse vormi te jõuate, seda kiiremaks muutub ka taastumine. Ära taha kohe liiga palju, kõik tuleb järk-järgult.

       -Maga piisavalt palju. On uuringutega kindlaks tehtud, et unepuudus mitte ainult ei vähenda võimet edukalt treenida vaid see ka vähendab treeningust saadavat treenituse tõusu. Magamatuse tingimustes tõuseb üldine tujukus, väsimus ja meie füsioloogiline võime tulla toime treeningust tuleneva stressiga. Une ajal erituvad hormoonid on üks tähtsamaid faktoreid taastumise juures. Magamise mõte ongi meid tegelikult varustada uue energiaga ja taastada eelnenud päeva koormusest. Proovige endale välja kujundada rutiin. Peamiselt puudutab see magamamineku kellaaega. Üritage vähemalt nädala sees minna alati samal ajal magama. Magamistoas proovige saavutada võimalikest ärritajatest vaba, pime keskkond. Katsuge stabiilselt magada 8 tundi päevas. Võimaluse korral võiksite päeval värskendada oma energiavarusid pooletunnise uinakuga.

       -Veevarustus. On teada, et veepuudus vähendab suutlikkust treeningu vältel, kuid sama juhtub ka taastumise ajal. Reegleid on palju, kuid arvestage, et tarbiksite 1 liitri vett umbes 1000 kalori kohta, mida päevas kulutate. Piisava veejoomise ja magneesiumi kasutamisega võid vabaneda kroonilistest peavaludest, krampidest ja paljudest teistest ihuhädadest, mida esiti ei oskaks veepuudusega võib-olla seostadagi.

       -Hoidke oma toitumine korras. Taastumisele on tähtis, et saaksite võimalikult kiiresti pärast treeningu lõppu lihaste taastamiseks vajaliku koguse valku. Süsivesikud on aga peamised lihaste energiaga varustajad. Kui toitumise teema tundub teile piisavalt segane, uurige meilt toitumiskavade kohta. Meie kavad koostatakse individuaalsetest vajadustest lähtuvalt ning need toetavad edukat taastumist.

       -Käige aeg-ajalt massaazis. See leevendab lihaspinget, parandab vereringet ning pakub üleüldist lõõgastust. 

       -Kasutage muid käepäraseid vahendeid taastumise parandamiseks. Rullige ennast vahurulliga. Samuti on sooja ja külma vaheldumine lihastele väga hea. Lihtsaim moodus selleks on pärast sauna ennast külma duššiga loputada. Pärast treeningut võib võtta kodus sügavkülmast kasvõi mõne jääkuubiku ja hõõruda seda koormuse saanud lihastele. 

 

Paljude edasijõudnute treening kannatab, sest nad usuvad teadvat oma kogemuste põhjal, mida eduks vaja on. Kõige suurem viga mida nad teevad on see, et ei pööra piisavalt tähelepanu taastumisele. Urban Fitness’i kava on välja töötatud kõiki neid aspekte silmas pidades.

Iga etapp mida siin artiklis kirjeldasime on oluline selleks, et su treening oleks efektiivne ja tulemused parimad. Ära jäta nimetatud punktidest ühtegi tähelepanuta. 

 

Võida omale professionaalne NIKE Dri-Fit treeningsärk!

Loosis osalemiseks helista või saada sõnum numbril 1182 ja teavita meid oma kaalulanguse EESMÄRGIST!

Loosi läheb 1 MEESTE ja 1 NAISTE särk! Loosimine toimub juba esmaspäeval (07.12.15).

Et Sinu treeningud oleksid võimalikult mugavad, on Sul vaja professionaalset riietust. Särk laseb kehal hingata ning hoiab Su keha kuivana.

NB! Kõik osalejad saavad ka helistades SALASÕNA, mille alusel on Sulle mistahes Urban Health & Fitnessi toitumis- ja treeningkava 20% soodsam!

 

Tule tutvu meie "Kaalust alla" kampaaniaga siit!

Järgmine postitus

Kommentaarid



Sul on võimalus sisestada esimene kommentaar!