A. H. TAMMSAARE MUUSEUM

22.04 - 31.12 Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid
R 22.04 kl 15.00 avatakse Tammsaare muuseumis Kadriorus näitus “Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid”. “See, kui palju eesti teatrilavadel on “Tõde ja õigus” lavastatud, on fenomenaalne,” ütles Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino. “Soovisime killukesi nendest lavastustest kostüüminäituse kujul uuesti ellu äratada.” Näitusel on väljas paarkümmend lavakostüümi, neist valdav osa uuema aja etendustest, kuid ka näiteks Liisi kostüüm Draamateatri 1966.a. lavastusest “Vargamäe”. Kõige kuulsam kostüüm on arvatavasti Arne Üksküla/ Aivar Tommingase kehastatud Mauruse ülikond ja hommikumantel Tallinna Linnateatri legendaarsest lavastustest “Tõde ja õigus. Teine osa”. Vaino tõi eriti esile Mare Raidma loodud naistegelaste rõivad 2001. aasta Mikk Mikiveri “Tagasi Vargamäel” lavastusest. “See on tõelist esteetilist elamust pakkuv filigraanne käsitöö,” sõnas Vaino.
Näitus avatakse “Tõe ja õiguse” aasta raames. Tänavu oktoobris möödub 90 aastat “Tõe ja õiguse” I osa ilmumisest. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.


“Tõde ja õigus” laval
“Tõe ja õiguse” aasta puhul (90 aastapäeva möödumine romaani ilmumisest) ootame osalema uues kaasavas haridusprogrammis! Tutvume lähemalt kirjaniku loomingu toomisega Eesti teatrilavadele ning lavastajatega, kes on palju kordi käsitlenud A.H. Tammsaare loomingut. Seejärel haarame dramatiseeringute käsikirjade (või osatäitjaraamatute) järele ja kanname üksteisele ette “Tõe ja õiguse” I osa Tammsaare-aegse (Andres Särevi) etenduse stseeni ning tänapäevase (Urmas Lennuki) stseeni. Esinemise järel toimub analüüs, põhirõhuasetuste otsimine ning võrdlus. Haridusprogrammi hind 2 €, eelregistreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee 


Foto- ja veebinäitus “Tammsaare ja kino”
Eesti filmi juubeliaasta puhul avasime näituse “Tammsaare ja kino”. Näitus koosneb muuseumis avatud fotonäitusest ning veebiandmebaasist http://tammsaarekino.blogspot.com/. Lehekülg sisaldab kirjaniku kirjutisi kino-teemal, infot 20. sajandi alguse kinokultuuri kohta, Tammsaare teoste ekraniseeringute loetelu ning valiku filmide retseptsioonist. Eraldi lai teema on kirjanduse ja kino vahekord, millesse anname põgusa sissevaate.

Avatud K-E kl 10.00-17.00
Riiklike pühade eelneval päeval suletakse muuseum 3 tundi varem: 23. veebruaril, 22. juunil, 23. detsembril, 31. detsembril. Muuseum on suletud ka Nelipühal.

A. H. TAMMSAARE MUUSEUM
Koidula 12 A, Tallinn
tel: 6013232

A. H. TAMMSAARE MUUSEUM

A.H.Tammsaare Muuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €