NARVA MUUSEUM

01.03.2015 - 21.09.2016 VAADE NARVA LINNALE. 20.-21. SAJAND (NARVA LINNUS)
Pika Hermanni torni kõrgusest avab vaade Narvale.
Tänapäeva Narva on piiriäärne tööstuslinn ja elanikearvult kolmas linn Eestis. Linna tänane ilme kujunes üldjoontes 20. sajandi 50.-70. aastatel. Samas on Narva seitsmesaja aastase ajalooga linn, mis sai alguse XIII sajandil tekkinud kaubaasulast. Arenedes sajandite jooksul rahvusvaheliseks kaubanduskeskuseks ja kindlus-linnaks. Selle aja jooksul on Narva üle elanud mitmeid omanikuvahetusi, tulekahjusid ja sõdu. Traagilised sündmused ja pidev areng muutsid paratamatult ka linna välisilmet.
Näitusel on esitatud linna XX sajandi alguse ja keskpaiga linnavaated koos tänaste vaadetega. Samuti avaneb torni vaategaleriilt võimalus oma silmaga vaadata tänast Narvat.
 
18.09.2015 - 31.12.2016 PIIRIJÕGI
Jõed on olnud läbi ajaloo piiriks ja ühendusteeks. Narva jõgi visualiseerib ― ehk paremini, kui kuskil mujal maailmas ― lääne- ja ida kultuuriruumi kohtumist ning konfrontatsiooni. Kahte linnust eraldavat Narva jõge mööda kulges sajandeid piir kahe maailma või vähemalt lääne- ja idakiriku vahel.
Näitusel tutvume umbes 6000 aastat tagasi formeerunud jõe ja selle erinevate looduslikke ja ajalooliste aspektidega. Vaatame, kui kaua on jõgi olnud administratsiivseks piiriks ning kaubavedude arteriks. Leiame vastuseid, kuna ja kuidas hakati kasutama veeenergiat ja tarbevett ning kuidas on jõge kasutatud puhkuseks ning spordiks.
Kujundusidee on inspireeritud jõelainetest ja -peegeldustest: „Piiri teeb põnevaks asjaolu, et enamasti ei ole see absoluutne. Pooltelt kiirguvad impulsid ei põrku piirilt tagasi vaid pigem segunevad. Teatud kombinatsiooni korral võib selline keskkond olla lopsakaks kasvupinnaseks sootuks erilise kultuuri tekkimisele.
Eriline atmosfäär ja kultuur on Narva jõe kallastel selgelt tuntav. Samuti on nähtav pideva piiriületuse mõjud nii ruumiliselt kui kultuuriliselt.
Näituse sini-punased jooned sümboliseerivad pooltelt tulevaid impulsse ja jõesängi mõjusfääris tekkivat segunemisala.
Pisut selgem laen piiriäärsete linnade ruumist on vitriinide vormid. Idapoolsed viilkatuseta majad on otsene laen Jaanilinnast. Viilkatusega hruštšovkad on aga populaarsemad Narvas. Majad on tagurpidi, sest just nii on neid võimalik vaadelda peegelduvalt jõepinnalt.”


01.09.2015 - 01.09.2024 TUNTUD JA TUNDMATU
* Kunstigaleriis
Narva Nuuseumi Kunstigalerii püsinäitusel „Tuntud ja tundmatu” on väljapanek tuntud kui ka vähemtuntud kunstnike töödest, mis on erinevatel ajaperioodidel jõudnud Narva Muuseumisse. Siin on esindatud 19. sajandil tegutsenud Narva Muinsusseltsi ning Narva kaupmehe Sergei Lavretsovi ja tema abikaasa Glafiira kogutud kunstikollektsioonid. Esimesest kogust on huvipakkuvaim 17.‒18. sajandist pärit linnakodanike portreede galerii ja teises domineerib 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi Vene akadeemilis-realistlik maalikunst (teiste hulgas Ivan Aivazovski, Aleksander Makovski, Nikolai Dubovski, Ivan Šiškin ja Karl Venig) ning Eesti kunstnike teosed 20. ja 21. sajandist (Paul Burman, Hando Mugasto, August Jansen, Elmar Kits, Jüri Arrak, Igor Gordin, jt). Püsinäitusel on väljas ka sõja käest päästetud Narva kirikute keskaegsed puuskulptuurid, samuti Lavretsovide portselanikogu. Eraldi väärib äramärkimist, et püsinäituse ühe osa moodustab Narva vaadete galerii, mis pakub ülevaadet Narva hiilgusest ja viletsusest.

 
27.05.2016 - 29.05.2016 X seppade festival BAROKKSEPIS 2016
Juba kümnendat korda aetakse ääsid Narva linnuse Põhjaõues tuliseks ning kokku tulevad Ilmarise ja Soome sepa väärilised järeltulijad, kes nii isekeskis kui ilmarahvale näitamiseks väänavad, painutavad, taovad ja karastavad rauast välja kõikvõimalikke iluasju ning tarbeesemeid, võistlevad üheküünlajala konkursil ning pakuvad niisama huvilistelegi võimalust proovida kätt sepatöö vallas.
Sündmuste lõplik kava alates 9. mai www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
 
18.06.2016 - 19.06.2016 nahateemapäev NAHK LÄIKIMA! 2016
Oled ju Sinagi näiteks nahkkoti igaveseks rikkunud pannes selle pesumasinasse või põlistanud jäädavalt mõne pleki kenale nahkjopele, minnes seda küünelakieemaldajaga puhastama? Või oled salamisi unistanud mõne väikese nahkeseme või suisa korraliku mehise portfelli ise tegemisest? Nüüd on Sul võimalus nii nõu küsida kui meistri käe all töövõtteid õppida ning ehk midagi isegi valmis saada! Tule teemapäevadele, kus just nahast ja sellega ümberkäimisest räägitakse!
Sündmuste lõplik kava alates 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
  
08.07.2016 - 10.07.2016 keraamika õpitoad teemapäevadel AHJU! 2016
Igaühel meist on köögis tarvis aegajalt mõnd savinõud – olgu see siis taldrik, pott või haudenõu. Harilikult tuleb selle muretsemiseks minna poodi. Aga seekord tule parem keraamikapäevadele ning proovi ise üks korralik nõu valmis saada. Tee siis kas kammkeraamikat või tee niisama tore sooritus plötserdamistehnikas. Kõik on lubatud! Ja kui ise teha ei taha, siis vaata, kuis teised teevad ning äkki meeldib isegi niipalju, et ostad lihtsalt ära!
Sündmuste lõplik kava alates 20. juuni 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
 
23.07.2016 - 24.07.2016 maitse- ja ravimtaimetarkused teemapäevadel ÜRDI KAKS KÜLGE 2016
Mets ja aas on täis nii ravimeid kui maitseürte, kuid taimetarkus on iidne kunst, mille saladusi pole antud tunda mitte kõigile. Õige tilk tinktuuri või korralik lonks raviteed peletab haiguse, tummine ürdisegu aga toob esile toidu parimad maitsed. Selleks õpitakse aastaid, kuid ometigi on palju teadmisi, mida saab kõrva taha panna ning edaspidi kasutada meist igaüks. Tule tutvu teadmameeste juhendamisel looduslike abilistega tervise turgutamisel ja maitsemeele elavdamisel!
Sündmuste lõplik kava alates 4. juuli 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
 
06.08.2016 - 07.08.2016 ajaloofestival NARVA LAHING 2016
Augustikuu alguses kõlavad Narva linnuses taas Põhjasõja kahuripaugud, kostab lahingukära ja sõjameeste hulgad võitlevad elu ja surma peale. Samas on kuulda päev läbi kaunist vanamuusikat, mida esitavad parimad interpreedid ning õhtuti toimuvad ooperiettekanded. Taustal kõnnivad kaunid daamid ajaloolistes kostüümides ning nende galantsed kavalerid uhkeldavad põlvpükstes. Veidi eemal veiderdavad rändnäitlejad ning moosekandid puhuvad vilesid pooleks; käsitöölised kauplevad oma toodanguga ning matsirahvas elab oma tavapärast elu.
Kui tahad kogeda ajaloo ilu ja valu ning tunda korraks end ühe osana sellest, siis tuuluta oma kostüüm või lihtne rahvariie ning tule osalema kellena iganes ajaloofestivalile! Kui tahad aga niisama kõrvalt jälgida, muusikat kuulata või ostelda, tule sinagi kogu perega!
Sündmuste lõplik kava alates 4. juuli 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
 
20.08.2016 - 21.08.2016 RÕIVA JUURDE: KOTID-MÄRSID 2016
Narva linnuse Põhjaõues
Meie imeliste rahvarõivaste juurde käib palju lisandusi – nii keesid-kulinaid, mütse, salle kui kotte-kukruid. Just viimastega me sel korral tegelemegi. Igaühel on võimalik teha kohapeal valmis üks korralik kukkur, kuhu mahub nii puuga muidu seljas olev rahakott või suisa tühi-tähi, millest loobuda ei saa ning mida Jumal-taevas-teab, millal vaja läheb. Teha saad nii kukru, mis sobilik rahvarõiva kui tavalise igapäevariietuse juurde. Tule ja proovi kätt!
Sündmuste lõplik kava alates 1. august 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou 
 
27.08.2016 - 28.08.2016 hoidistefestival SUVI PURKI 2016
Narva linnuse Põhjaõues 
Vanaema pärandas sulle retsepti imeheaks kabatšokimoosiks nelgi ja kaneeliga? Oskad valmistada hõrkhõõguvat tšillist kirsikastet lihale või on sul varuks midagi muud, mida tahaksid teiste hobihoidistajatega jagada? Ehk soovid hoopis maitsta teiste tehtut ning proovida juba kodus, kas suudad ise midagi samaväärselt või suisa paremini keeta? Võta siis kindlasti osa Narva linnuse Põhjaõues toimuvast hoidistefestivalist. Toimuvad võistlused, kus hoidistajad valmistavad oma parimate retseptide kohaselt värskest toorainest keeduseid otse lõkketulel podisevates kateldes – laupäeval valmivad soolased ning pühapäeval magusad hoidised. Lisaks saab vahetada omavahel retsepte või õpitoas meistri juhtimisel saada lisanippe suve purki pakkimiseks.
Sündmuste lõplik kava alates 25. juulist 2016 www.narvamuuseum.ee/pohjaou ning www.facebook.com/pohjaou .
Hoidistamisvõistlusele registreerumine kuni 01.08.2016

Narva linnus avatud aasta jooksul E-P 10-18
Pileti hinnad siin

NARVA MUUSEUM
Peterburi mnt. 2, Narva
www.narvamuuseum.ee 

NARVA MUUSEUM

Narva Muuseum / Narva linnus.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €