HARJUMAA MUUSEUM

30.07.2015 - 05.06.2016 Pakrilaste kallisvara
Neljapäeval, 30. juulil kell 14 avatakse Harjumaa Muuseumis näitus „Pakrilaste kallisvara“, kus saab näha paari viimase aasta jooksul Harjumaa Muuseumi kogusse annetatud Pakri saartelt pärit esemeid ja arvukaid fotosid ning millega meenutatakse 80 aasta möödumist Pakri muuseumi avamisest. Näituse avamist austavad oma kohalolekuga kõik annetajad. Muusikalised etteasted on kandleansamblilt „Lätte Veetallajad“ ja oodata on ka üllatusesinejaid.
Aastal 2013 annetati muuseumile üks Pakri seelik. Aasta lõpus oli erakogudest pärit pulma- ja saanitekkide näitusel samast perekonnast kaks rikkaliku lilltikandiga tekki, mis olid tikitud Pakri seelikutele. Kõigi seelikute päritolu ja tegija kohta oli pisut infot olemas, kuid juurde küsida polnud paraku enam võimalik.
Seelikute napi loo peale võttis muuseum ette kohtumise Pakri saarte rannarootslastega. Nendega, kes on saartel sündinud ja seal oma lapsepõlve veetnud, kuni nad oma kodudest lahkuma sunniti ning 1940-ndatel aastatel Rootsi põgenesid. Ühest kohtumisest sai mitu ning kõige krooniks annetati Harjumaa Muuseumi kogusse hulgaliselt esemeid alates Pakri naiste kuulsatest niplispitsidest kuni Pakri noormehe peetud päevikuni Eesti Vabadussõjas. Muuseumi jaoks on see hindamatu väärtus – kallisvara, millega on kaasas pärijate tugev isiklik ja emotsionaalne side ning mida ei raatsinud kohe hoidla seinte vahele paigutada.
Harjumaa Muuseum tänab südamest usalduse, koostöö ja annetuste eest Vihterpalu tüdrukut Linda Viia`t ning Pakri poisse Endel Enggröni, Arnold Lindgreni, Einar Mihlbergi ja Nils Sjöbergi koos Gun Pellaga. Südamlik tänu Rootsi Hariduse Seltsi Rannarootslaste Kultuuriühingu juhatusele ja Margareta Hammermanile ning nõustajatele Marike Laht`ile Eesti Vabaõhumuuseumist, Silja Nõule ja Lembe Maria Sihvrele Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ning Priit Halbergile.

Muuseum on külastajatele avatud K-P kl 11.00–16.00


HARJUMAA MUUSEUM
Linnuse 9, Keila
Tel. 6781668
muuseum@hmk.ee
www.muuseum.harju.ee

Pakrilaste kallisvara

Harjumaa Muuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €