EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUM

20.02-15.05 "Köök. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis"
Näitus uurib köögi arengut ruumina ja sellega seotud esemelise keskkonna muutumist ning unikaalteoste lähtumist köögiga seotud temaatikast Eestis.
Köök on üks suuremaid muutusi läbi teinud ruum kodus 20. sajandil. Muutuste keerisesse sattus köök möödunud sajandi alguskümnenditel, mil selle ümberkorraldamist suunasid ideed efektiivsusest, hügieenist, naise positsioonist ja eluasemekriisist, kujundades paljus tänaseni toimuvad põhimõtted kaasaegsest köögist. Eksponeeritud on olulisemad kööki kui keskkonda puudutavad muutused ajas – moodsa köögi ideestiku jõudmine Eestisse, nõukogude-aegse väikekorteri jaoks minimaalseks planeeritud köök ja selleks peamiselt mööblieksperimentaalvabrikus Standard väljatöötatud köögimööbli versioonid, tänaseks tavapärane avatud köögi idee.
See, milline on eesti disaini ja tarbekunsti suhe köögitemaatikasse olnud veidi vähem kui saja aasta jooksul ja milline on see täna, antakse edasi erinevate esemete, plaanide, kavandite ja rohke fotomaterjali kaudu.
Näituse kuraatoriks on Kai Lobjakas, kujundajaks Arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid, graafiline disain Indrek Sirkel.
 
28.05-25.09 Näitus sarjast "Eesti disain": "Kohalik ilu. Tarbeklaas"
ETDM jätkab oma traditsiooni käsitleda erinevate erialade, nähtuste ja ettevõtete kaudu eesti disainiajaloo kaardistamist, kontekstualiseerimist ja tutvustamist.
Näitus keskendub ENSV ainsale klaasitootmisettevõttele Tarbeklaas. Tehase mitmekülgne, läbi viie kümnendi ulatuv toodang ja seal tegutsenud eesti kunstnikud annavad võimaluse käsitleda seda nii disaini- kui majandusajaloo aspektist ning avada ettevõtte eripära, toimemehhanisme, kujundusvõtteid kui väljundeid nii lihtsalt huvilise kui kollektsionääri jaoks.
ETDM-il on ulatuslik Tarbeklaasi tootenäidiste kogu, mis võeti üle 1990. aastatel ettevõtte omanikuvahetuse käigus. Lisaks tuleb eksponeerimisele suur valik erakogudes olevaid esemeid ning neid täiendavad arhiivimaterjalid.
Näituse kuraatoriteks on Triin Jerlei ja Kai Lobjakas, kujundajaks Oaas Arhitektid.
 
08.10.2016-08.01.2017 "Klassikud. Ivi Laas"
Eesti nahkehistööde kullafondi kuuluvad paljud Ivi Laasi köited, albumid, külalisraamatud ja laekad.
Ivi Laas lõpetas ERKI 1966. aastal ja sai Eesti Kunstnike Liidu liikmeks 1971. aastal. Sellest ajast alates on ta pidevalt esinenud nii kodu- kui ka välismaistel kunstinäitustel, olnud vabakunstnik ja 1981. aastast ERKI õppejõud (1992.–1997. aastani dotsent, hiljem, tänini EKA lepinguline õppejõud); aastatel 1966–2002 kavandanud tooteid Kunstitoodete Kombinaadile ARS. Ta on kuulunud Eesti Kunstnike Liidu kunstinõukogudesse, viinud läbi meistriklasse ja pidanud nahakunsti tutvustavaid loenguid Soomes, Tallinna Kultuuriülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemias.
Ivi Laas on tegelenud nii klassikaliselt väljapeetud kui eksperimentaalsemas laadis nahkehistöödega. Tema rohkearvulist loomingust iseloomustab läbivalt detailne ja täpne teostus.
Näituse kuraatoriks on Airi Ligi.
 
Näituste plaanis võib ette tulla muudatusi.

Püsinäitus:
Siin on disaini kollektsioneerimisega tegeletud kümmekond aastat, seda süstemaatiliselt jälgides, regulaarselt kogudes ja uurides, mille väljundiks on olnud erinevad näitused ja publikatsioonid. Tänaseks on nii esemelisest kui seda toetavast materjalist (kavandid, joonised, trükised, dokumendid jms) saanud arvestatav ning mitmeid kohalikus disainikonteksis olulisi teemasid kattev ja kaardistav kollektsioon, kus on kokku saanud esemed, autorid, tootjad ja aastad.
LISAINFO 

Uus tarbekunsti püsiekspositsioon 
Tänase ETDM-i kogu moodustab suures osas unikaalne tarbekunst, mis oli 1950. aastate algusel hoogustunud süsteemse kogumistöö tulemusel muuseumi keskseks huviobjektiks aastakümnete vältel.
Püsinäitusega on muuseumil soov anda ülevaade eesti tarbekunsti arengutest läbi traditsiooniliselt selle alla koondunud erialade (klaasi-, keraamika-, portselani, ehte- ja metalli-, naha ning tekstiilikunsti) viimase saja aasta jooksul. Eesmärgiks on eksponeerida võimalikult suurt osa kogust – pakkuda study collection tüüpi võimalikult tihedat ülevaadet erialade ja autorite lõikes.
Püsiekspositsiooni koostajateks on Kai Lobjakas, Airi Ligi, Anne Tiivel, Helen Adamson, Ketli Tiitsar ja Merike Alber, kujundajaks arhitekt Karli Luik.

Avatud K-P 11.00-18.00
Riiklikel pühadel suletud!
 

EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUM
Lai 17, Tallinn
Tel. 6274600

EESTI TARBEKUNSTI- JA DISAINIMUUSEUM

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €