EDUARD VILDE MUUSEUM

17.02 - 14.05 Kuldse peaga nõel
Näitusel eksponeeritakse Kilvetite perekonnale (erakollektsioon) kuuluvaid käsitööna valmistatud rõivaid ja tekstiile. 1910-1950. aastatel valminud  kollektsioon annab ilmeka ülevaate Eesti kodukultuuri arenguloost läbi ühe perekonna naiste loo.
Erakordselt hästi säilinud kogus on sadakond käsitööna valminud peenemustrilist kodutekstiili ja riietuseset: tikitud seinavaipadest ja voodikatetest käsitööpitside ja daamide kleitideni välja. Kogu hulgas on ka laste kleidid ja unikaalne ristimiskleit. „Meie pere tüdrukute ristimiseks on seda kleiti kasutatud 1920. aastatest alates“, ütleb kollektsiooni üks  omanikest ja näituse koostaja Kertu Saks.
Lisaks ajaloolisele materjalile (fotod, dokumendi, esemed) ilmestavad näitust ka Eesti ühe hinnatuma fotograafi Mark Raidpere ülesvõtted kollektsioonist.  Materjali põhjal on 2016. aasta aprillis valmimas ka raamat „Kuldse peaga nõel. Albumraamat 20. sajandi alguse Eesti käsitöörõivastest ja –kodutekstiilidest“ (Eesti Ajakirjade Kirjastus).
Näituse ja raamatu koostanud on Kertu Saks (s. Kilvet).

 
19. sajandi keskpaiku Kadrioru lossivalitsejale ehk kastellaanile ehitatud neobarokse maja esimesel korrusel asuv muuseum tutvustab 20. sajandi alguse ühe tuntuma eesti kirjaniku Eduard Vilde (1865-1933) viimast kodu. 
Kirjanik elas kuuetoalises valgusküllases korteris koos abikaasa ja ämmaga 1927-1933. Tänaseni on säilinud algsed maja siseuksed, kahhelahjud ning balustraadiga puutrepp 19. - 20. sajandi vahetusest ja mööbel AS. M. Lutheri mööblivabrikust. 
Alates 1946. aastast on kirjaniku ajaloolises korteris E.Vilde muuseum. Muuseumi püsiekspositsioon annab täieliku ülevaate kirjaniku elust ja loomingust. Läbi autentse omaaegse kodu avaldub tavaline inimene loomingu taga. Kirjanik, aga ikkagi inimene! 
Vilde muuseumi interjööri on peetud Eesti üheks paremini säilinud 20ndate interjööriks. Muuseum pakub mitmeid haridusprogramme, sünnipäevade pidamise võimalust ja igal kuul uut kunstinäitust meie teise korruse kastellaanimaja galeriis.

Avatud: K-P 11-17
Piletiinfo

EDUARD VILDE MUUSEUM
Roheline aas 3, Tallinn
Küsi pakkumist: vilde@linnamuuseum.ee , tel. 6013181, 6013290!
http://linnamuuseum.ee/vilde/ 

EDUARD VILDE MUUSEUM

Eduard Vilde Muuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €