OKUPATSIOONIDE MUUSEUM

14.04 - 09.10 Eesti kunstniku Jaanus Samma näitus „NSFW. Esimehe lugu”
... mis esindas 2015. aastal Eestit 56. Veneetsia biennaalil.
Jaanus Samma näitus “NSFW. Esimehe lugu” jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest hüüdnimega Esimees, kes mõisteti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu vangi. Videotest, fotodest, ruumi-installatsioonist ja arhiivimaterjalidest koosnev näitus toob esile Nõukogude perioodi tagakiusamiste grotesksuse, kus riigivõim kontrollis ka inimeste intiimsfääri. 
Esimees oli Nõukogude Eestis elanud sõjaveteran, pereisa ja edukas kolhoosiesimees. Sõprade ja tuttavate seas Esimeheks kutsutud mees arreteeriti 1964. aastal kahtlustatuna homoseksuaalses tegevuses ja heideti seejärel Eestimaa Kommunistlikust Parteist välja. Kaks aastat hiljem määrati talle sarnastel asjaoludel poolteist aastat vabadusekaotust parandusliku töö koloonias. Kaotanud oma ühiskondliku staatuse, pere, töö ja väärikuse, oli Esimees sunnitud kolima teise linna, kus ta sai tööd vaid lihttöölisena. Esimees suri aasta enne Eesti taasiseseisvumist ning homoseksuaalsuse dekriminaliseerimist oletatavasti sõjaväelasest meesprostituudi käe läbi.
Näituse kuraator on Eugenio Viola.
Videod on valminud koostöös režissöör Marko Raadiga. 


Püsinäitus:
Muuseumi püsinäitus ja filmid annavad ülevaate okupatsiooniajast, repressioonidest, rahvuslikust vastupanuvõitlusest ja laulvast revolutsioonist Eestis aastatel 1940–1991, mil Eesti oli vaheldumisi okupeeritud Nõukogude Liidu, Saksamaa ja veelkord Nõukogude Liidu poolt.

Avatud: T-P kl 11.00-18.00 (sissepääs kuni 17.30)

OKUPATSIOONIDE MUUSEUM
Toompea 8, Tallinn
Tel. 6680250

OKUPATSIOONIDE MUUSEUM

Tallinna Okupatsioonide Muuseum
Fri 01.01.2016 / 0.00 €