Hulgakesed

Nii. Prometheus teeb inimesed vabaks, eks. Nüüd on neil tuli, mõnus praetud liha, toasoe karmi külma vastu, leegid, mis pelutavad peletisi. Kõik võiks olla hästi, aga ei …

Inimene võtab selle jumalate kingituse ja paneb kellegi teise kodu põlema, põletab terve linna maha. Ilus vaadata! Milline vaatemäng! Võtab teise inimese kinni – näe, ta on siuke imelik, nõid! Lõkkesse! Või paneb ennast põlema. Või ütleb kellelegi: pane ennast põlema! Inimene on nii leidlik, ta suudab võluda välja kurja ka kõige lihtsamast, tarvilikumast asjast.

Või kas see on kuri? Lapse süütu lust tikku tõmmates. Ära mängi tikkudega! Ära mängi tulega! Ära vaata unistava pilguga küünlaleeki või kaminatuld! Mingid sufi müstikud vist põrnitsevad päiksesse, see on meditatsioon … Mõtle, päike on püromaani unistus, tohutu tuli! Aga näe, eluläte.

Lavakunstnikul ka ei taheta lasta tulega mängima. Mõtle, paneb teatri põlema, kui palju inimesi otsa saab! Või veel hullem – põletab väärt kattematerjali või tantsupõrandasse augu. Või veel hullem – tossutab niisama ja tuleb tuletõrje välja ja siis peab teater neetud väljakutse kinni maksma.

Samas on tuli ainus, mis meid üksteisest vabastab-lahutab. Mõtle, Maakerast saaks tohutu surnuaed, kui me ei kremeeriks üksteist, kui poleks põletusmatusi. Viikingid lükkasid oma kadunukese põleva lootsikuga veeteele. Siinsamas me lähedal Rootsis-Taaniski on inimesed veel hiljuti selle ilusa kombe mälestuseks tänaval võõraste autosid süüdanud.

Kui niisama inimene paneb auto põlema, on ta pätt. Aga kui kunstnik paneb auto põlema, on see tema imeline teos. Kui Tiibeti munk paneb end põlema, on see protest Hiina ülemvõimu ja alanduste vastu, kui eesti kunstnik paneb end põlema … siis on see haige inimese mõttetu suitsiid? Kui tõrvikutega inimesed kõnnivad mööda tänavaid – on nad palverongkäigus, vihateekonnal või otsivad keskaja romantilist lumma, leegi lohutust pime-pimedas?

Lõpuks ootab meid kõiki mingi Purgatoorium. Põleme kas inimese või kunstniku või hingekesena kuskil, praeme omas rasvas, kannatame ära, ja oleme uued, vabad ja puhtad. Kõik on nagunii tsirkus, kõik on tulesülgaja lohejas lont õhus!

Idee ja lavastus Siim Tõniste, Sveta Grigorjeva
Helikujundaja Artjom Astrov
Kunstnik Arthur Arula
Valguskunstnik Priidu Adlas
Laval: Riina Ausma, Ajjar Ausma, Sveta Grigorjeva, Siim Tõniste

Esietendus 8. veebruar 2017 Vaba Lava teatrikeskuse väikses saalis.

10. veebruari etendusele järgneb vestlus trupiga.

Järgnevad etendused: 10. ja 11. veebruar.
Kuraatorprogrammi passi omanikule 1 tasuta pääse sellele etendusele. Pääsme lunastamiseks sisesta veebipoes väljale
"(soodus) kood" oma passil leiduv personaalne kood.
Kui Sul kuraatorprogrammi passi veel ei ole, siis selle saab osta siit:
http://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/tants/kuraatoriprogrammi-in-i-out-pass-190479/

Hulgakesed

Vaba Lava
Wed 08.02.2017 - 19:00 / 12.00 - 16.00 €

Hulgakesed

Vaba Lava
Fri 10.02.2017 - 19:00 / 12.00 - 16.00 €

Hulgakesed

Vaba Lava
Sat 11.02.2017 - 19:00 / 12.00 - 16.00 €