ENERGIA AVASTUSKESKUS

16.02.2016 - 31.12.2016 Kihilise Maa aardelaegas
"Kihilise Maa aardelaegas" on koostöös Eesti muuseumidega loodud geoloogiale pühendatud interaktiivne teadusnäitus, mis tutvustab kristalle, poolvääriskive, juveele, ajaloolisi aardeleide ning eelajaloolisi olendeid, kelle luustikke ja kivistisi on leitud maa seest.
Planetaariumifilm "Kihilise Maa aardelaegas" viib vaatajad Maa sisemusse ja räägib, kuidas on tekkinud Maa aarded, milliseid eelajaloolise elu jälgi võime leida ning kuidas maavärinaid ja  vulkaanid mõjutavad elu Maal.
Näitust täiendavad kolm uut töötuba erinevas vanuses lastele. Väiksematele lastele pakume töötuba "Kristallidest tähtkujud", põhikooli lastele töötuba "Kristallide korrapärane maailm" ning igas vanuses õpilastele töötuba "Kui Maa väriseb".

Energia näitus koos lisategevuste programmiga koosneb energeetika ajaloo, elektri, kõrgepinge ja staatika, taastuvate energiaallikate, tuumaenergia ja põlevkivi energeetika alateemasid tutvustavatest eksponaatidest. 
Keskuse põnevaimad eksponaadid „Energia näituse“ osana on Euroopas unikaalsed Tesla generaator Faraday puuris, mis võimaldab demonstreerida kuni 3-meetriseid välgunooli ning staatikademonstratsioone võimaldav välgusild.
Näitust täiendab põlevkivienergeetikat tutvustav "Meie energia lugu", mis annab ülevaate Eesti põlevkivitööstusest. Saab tuttavaks meie kõige väärtuslikuma maavara – põlevkiviga ja selle kasutamisega. Ekspositsioon jutustab põlevkivist ja selle tekkimisest ning elektrijaama töötamisest. 
"Meie energia lugu" näitust illustreerivad ka videolõigud, mis saavad alguse ajaloost, kuidas kunagi energiamaailmas toimetati. Edasi jõuab lugu tänapäeva ning antakse ülevaade, kuidas meil täna põlevkivi kaevandatakse, elektrit ja õli toodetakse ning kuidas elekter meie iga ühe kodusse jõuab.
Kui te soovite meie energia looga põhjalikumalt tutvuda, siis Energia avastuskeskuse kassas on müügil ekspositsiooni sisaldav raamat "Kukersiit ja konnatahvel. Meie energia lugu.". Raamatu vahel on ka DVD kõigi ekspositsioonis olevate videote ja animatsioonidega. Raamatud on saadaval eesti, inglise ja vene keeles. Raamat on avastuskeskuses müügil soodushinnaga 15 eurot!
Näituse idee on tutvustada Eestis välja töötatud energeetika valdkonna tehnoloogiaid, sest just Tallinna linna vana elektrijaam, Energia avastuskeskuse hoone, on olnud Eestis ja maailmas põlevkivienergeetika häll. Just siin toodeti esimesena põlevkivist elektrit ning need tehnoloogiad töötati Eestis välja. 
 
Heli ja valgus
Näitus keskendub klassikalise füüsika alateemadele – valgus ja optika ning hääl ja heli.
Kirjeldatakse loodusnähtuste võnkumist, heli ja laine olulisi tunnuseid ja seost teiste nähtustega. Valguskiirte liikumise kontrollimine on aluseks kogu kaasaegsele optikale. Näituse interaktiivsete eksponaatide abil selgitatakse meie igapäeva elus ilmnevaid füüsikalisi seaduspärasusi. Näitus aitab leida vastuseid küsimustele, millal ja miks võime taevas näha vikerkaart, millist valgust näevad paljud putukad ning kuidas saame kasutada UV-kiirgust.
Näitus on tihedas seoses põhikooli ja gümnaasiumi õppekavadega ning füüsikatundides käsitletavate teemadega: võnkumine ja laine, vastastikmõju, magnetnähtused, valguse peegeldumine ja levimine, ainete olekud ja palju muud.

E-R 10.00-19.00, L-P 11.00-19.00 (kassa suletakse kell 18)
Täispilet 9 €, sooduspilet 7 €, perepilet 25 €; lisategevused 3 €

ENERGIA AVASTUSKESKUS
Põhja pst 29, Tallinn
Kassa: 6209020, 6209020
Üldinfo: 6209023, 6209023

ENERGIA AVASTUSKESKUS

Energia avastuskeskus.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €