EESTI PÕLLUMAJANDUSMUUSEUM

Kuldne õlg ja põnev kasetoht meie kodus 
Õle- ja kasetohutoas avati 2010. aasta 10. oktoobril Aime Langi isikunäitus „Kuldne õlg ja põnev kasetoht meie kodus”. 
Näitusel eksponeeritakse huvitavaid ja mitmekülgseid rukkiõle ning kasetohu kasutusvõimalusi. Kõik näituse esemed ja kompositsioonid on valmistanud Aime Lang. Näituse kujundajad Jaanika Turu ja Maarika Tang. 
Õle- ja tohutoa käsitöönurgas õpetame traditsioonilisi tehnikaid, mille käigus valmivad kuldkollasest rukkiõlest  dekoratsioonid, ehted või aksessuaarid rahvuslike rõivaste või kodu kaunistamiseks. 
Käsitöönurk on avatud T-P 10-17, näitus T-P 10-18.

Püsinäitus Mesindus Eestis 
Eestis tegeldi mesindusega üle 3000 aasta tagasi. Mesi oli ainuke inimestele kättesaadav magus aine. Otsiti puuõõntes elavaid mesilasperesid ja võeti neilt kogu meesaak. Pikkamööda arenes meejahist välja metsamesindus. Mesilasperesid peeti kasvavate puude õõnsustes – tarupuudes. 
Tänapäeval on Eestis ligi 300 kutselist ja poolkutselist mesinikku ning keskmiselt toodetakse 600 tonni mett aastas. 
Näitus annab ülevaate mesinduse ajaloost Eestis ning mesiniku töövahenditest ning mesilaste elust tarus.

Näitus Põllumajanduse ja maaelu areng Eestis läbi sajandite 
Põllumajanduse ja maaelu arengut tutvustav püsiekspositsioon paikneb Ülenurme mõisa 1887. a ehitatud hobusetallis. 
1976. a alustati talli rekonstrueerimist Eesti Põllumajandusmuuseumi ekspositsioonihooneks, ehitise välisilmet muutmata. 1981. a avati esimene püsiekspositsioon. 3. oktoobril 1986. a puhkes tulekahju, mille tagajärjel ekspositsioon hävis täielikult. 1988. a avati ekspositsioonihoone uuesti. 
2009. a alustatud hoone renoveerimist kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond. 
2. juulil 2010. a avati nüüdisaja tingimustele vastavas ekspositsioonihoones uus püsiekspositsioon Põllumajanduse ja maaelu areng Eestis läbi sajandite, mille eripäraks on põllumajanduse ja maaelu arengu tutvustamine muinasajast tänapäevani. 
Näitusehoone esimesel korrusel paiknev Eesti maaelu arengut kokku võttev ekspositsiooniosa keskendub maale kui loodusressursile, tootmisvahendeile ja kinnisvarale ning maa omanikele ja -harijatele, nende suhetele maaga ja üksteisega, eluolule ja väärtustele. Puuteekraanidelt leiab põhjaliku ajaloolise ülevaate talutöödest ja selleks kasutatud tehnikast. 
Teisel korrusel käsitletakse loomakasvatuse ajalugu. Väljapanek annab ülevaate veise-, lamba-, sea- ja hobusekasvatuse arengust. Tutvuda saab tuntud põllumajandusteadlastega ja põllumajandushariduse ajalooga. 
Teavet tänapäevastest  põlluharimisviisidest ja loomakasvatusest saab teleekraanide videoklippidelt. Lisaks stendidele ja ekspositsioonitehnikale jagavad täiendavaid selgitusi audiogiidid.  Ekspositsiooni külastamiseks on  loodud  tingimused ka erivajadustega inimestele (vaegnägijatele Braille kirjas ekspositsioonikaart ja trükis, ratastooliinimestele invalift).

Näituseväljak 
Eksponeeritud on rikkalik suuremõõtmeline põllumajandustehnika alustades unikaalsetest aurumasinatest lõpetades nõukogudeaegsete traktorite ja ekskavaatoritega. Lisaks masinatele on väljakul mitmesugused adrad ning linaropsimismasin, mis töötas koos murdmis- ja takuharjamismasinaga. Muuseumi siseõuel võib näha kartulipanemismasinaid, 1930. aastatel Inglismaal valmistatud järelveetavat diiselmootorit jm tehnikat. 
Näituseväljaku läheduses asub pukktuulik. Tuulik on ehitatud 1936. aastal ja on pärit Saaremaalt Pöide lähedalt Mui külast. Tuulikuga oli võimalik jahvatada nii lihtjahu, tangu kui ka sõeleajahu leiva-saia jaoks. 
Näituseväljakul leidub ka mänguväljak.

Talurahva veovahendid 19. sajandi teisest poolest 20. sajandi algusaastateni 
Ülenurme mõisa endises tõllakuuris asuv näitus tutvustab 19. saj lõpul ja 20. saj algul kasutusel olnud töö- ja sõiduvahendeid ning mitmeid algelisi veovahendeid. Näha saab ka kaarikuid, pikkvankreid, saane, regesid.

Mõis on avatud: T, K, R, L, P kl 09.00-18.00, N kl 12.00-20.00 

Piletid siin

EESTI PÕLLUMAJANDUSMUUSEUM
Pargi 4, Ülenurme
kohvik-turismiinfokeskus 7 383 823 
muuseumi üldmobiil: 53 737 124 
giidid ja programmijuhid: 7 383 819 
Õpitubade ja kursuste registreerumine 53 013 023 
sekretär: 7 383 810 

EESTI PÕLLUMAJANDUSMUUSEUM

Eesti Põllumajandusmuuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €