ADAMSON-ERICU MUUSEUM

11.03-07.08 Valguse linn. Eesti kunstnikud Euroopa suurlinnades
Pariisi rolli 20. sajandi esimese poole eesti kunstnike jaoks on raske ülehinnata. Linn võlus kunstnikke oma arhitektuuri ja valguse, rikkalike muuseumikollektsioonide ja kaasaegsete kunstiarengutega ning vabameelse loomingulise atmosfääriga. Reis Pariisi sai kunstnikukäekirja viimistlemise peaaegu kohustuslikuks osaks. Lühemat aega viibisid Valguse linnas teiste hulgas Aleksander Vardi, Andrus Johani ja Kaarel Liimand, pikemaks perioodiks sai Pariis kodulinnaks Karl Pärsimäele ja Eduard Wiiraltile. Inspiratsiooni pakkusid teisedki suurlinnad, nagu Barcelona, Berliin ja Veneetsia, kuhu käesolev näitus Pariisi kõrval samuti põikeid teeb.
Viimistletud maalikompositsioonide kõrval jäädvustavad värskelt ja vahetult bulvarite melu ning agulihoovide intiimsust väljapanekus eksponeeritud joonistused ja akvarellid. Suurlinna ja selle kireva elanikegalerii kõrval annavad teosed võimaluse otsida nendest ka looja enesepeegeldusi – märke võõrsil viibimise raskustest ja üksildusest või igatsusest kodukandi järele. Reisidel loodud teoste kõrvutamisel kodumaiste vaadetega leiame viimastest sageli kunstimetropolides kogetud muljete ülekandmist ja kasutamist kodulinna kujutamisel – killukese Pariisi valgust või bulvarite saginat Tartu ja Tallinna tänavail.
Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse kogudest ning erakogudest.
 
19.08.2016 - 15.01.2017 Juhan Kuus. Inimlikkuse mõõt. 45 aastat dokumentaalfotograafiat Lõuna-Aafrikas
Esimest korda saab Eestis näha Lõuna-Aafrika Vabariigis töötanud eesti päritolu rahvusvaheliselt tunnustatud dokumentaalfotograafi Juhan Kuusi (1953−2015) loomeparemikku. Näitus keskendub Kuusi kolmele põhilisele loomeetapile, kus teravalt tundliku pilguga on kajastatud LAVi ajalugu ja apartheidirežiimi, kuid ennast antropoloog-dokumentalistiks pidanud Kuusi fotod jutustavad ka sügavalt inimlikke lugusid. Kuusi on kahel korral pärjatud maineka World Press Photo auhinnaga. Oma karjääri kõrgperioodil oli ta Prantsuse fotoagentuuri Sipa Press Lõuna-Aafrika Vabariigi korrespondent.


17.02.06-31.12.17 Adamson-Ericu muuseumi püsiekspositsioon
Kunstnik Adamson-Eric (1902–1968) oli silmapaistev eesti kultuuritegelane ja loominguline isiksus. Temanimeline isikumuuseum asutati 1983. aastal, kui kunstniku lesk Mari Adamson tegi rikkaliku – rohkem kui 800 teosest koosneva annetuse ning pani sellega aluse muuseumi kogule. Tänaseks on Adamson-Ericu muuseumi kogu kasvanud ostude ja missioonitundlike annetajate abiga pea poole võrra. Kunstnikul enesel ei olnud eluajal muuseumi majaga (Lühike jalg 3) mingit seost, seetõttu ei leia elulooline osa siin laiemat kajastamist. Püsiekspositsioon teise korruse näitustesaalides annab ülevaate kunstniku rikkalikust modernistlikust loomingust aastatel 1924–1968. Esimesel korrusel toimuvad mitu korda aastas vahetatavad näitused. Muuseumi näitusetegevust rikastavad elamuslikkust pakkuvad publikuprogrammid.

Avatud: T-P kl 11.00-18.00

ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Lühike jalg 3, Tallinn
Tel. 6445838, 6445835 (kassa)

ADAMSON-ERICU MUUSEUM

Adamson-Ericu muuseum.
Fri 01.01.2016 / 0.00 €